Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

„Zamkowe ferie” zakończone

Pierwsze „Zamkowe ferie” już za nami. Drugi ich tydzień wypełniły spotkania, w czasie których uczestnicy mogli wykazać się swoimi zdolnościami manualnymi, pomysłowością i nieograniczoną fantazją.

„Ludowy wtorek” był spotkaniem z tradycyjną wycinanką łęczycką. Okazało się, że wykonanie tej ozdoby zwykle nie sprawia kłopotów, jednakże zawsze trzeba liczyć się z pokonaniem niewielkich trudności. Naszym feriowiczom udało się to znakomicie, dzięki czemu powstały przepiękne, wycinankowe dekoracje i zakładki do książek.

„Mozaikowa środa” dała okazję, by uruchomić wszystkie sfery wyobraźni, wykazać się kreatywnością oraz ciekawie wykorzystać wszelkie, dostępne materiały (bibuła, papier, kredki, plastelina itp.). Wzorując się na autentycznych dekoracjach archaicznej ceramiki, dzieci tworzyły własne projekty zdobnicze. Ich wizje okazały się tak oryginalne, tak jaskrawe, barwne i odlotowe, że wzory stosowane przez naszych praprzodków, można by określić jako bardzo skromne.

„Zamkowe ferie” zakończyła wspólna wyprawa ulicami starej Łęczycy. Tu trzeba było tylko patrzeć, słuchać i jak najwięcej zapamiętać. Najważniejsze fakty z dziejów naszego miasta, prezentowane na tle zabytkowych obiektów architektonicznych, były motywem przewodnim ostatniego, wspólnego spotkania.

Podsumowując. Nasze propozycje, które złożyły się na program „Zamkowych ferii” spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Planowaliśmy 6 spotkań, odbyło się ich aż 11. W każdym z nich brały udział zorganizowane grupy przedszkolne i szkolne oraz idywidualni uczestnicy w wieku od 5 do 13 lat z Łęczycy, z powiatu łęczyckiego, ale także np. ze Zgierza czy Częstochowy. W salach XIV-wiecznego „Domu Starego”, gdzie odbywały się zajęcia, gościliśmy ponad 150 feriowiczów.

Oprócz ciekawych propozycji, miłej zabawy i aktywego współuczestnictwa, ferie w zamku zawierały, zawsze ważne w naszej merytorycznej działalności muzealnej, wartości edukacyjne. Staraliśmy się wykorzystać swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie i w taki sposób zorganizować zajęcia tematyczne, by przekazać w nich elementy podstawowej wiedzy z dziedziny archeologii, etnografii i historii, a także regionalnej tradycji ludowej i łęczyckich wierzeń. Mamy nadzieję, że ten cel udało się osiągnąć, czego potwierdzeniem mogą być zadowolone dzieci i gratulujący nam dorośli.

OBIECUJEMY WIĘCEJ!!!
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.