Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

„Zamkowe ferie” na półmetku

Zorganizowane po raz pierwszy w historii placówki „Zamkowe ferie”, minęły półmetek. Zainteresowane przygotowanymi przez nas zajęciami okazało się tak duże, że już w godzinę po ogłoszeniu akcji mieliśmy komplet uczestników. W związku z tym zapadła decyzja o dwukrotnej ich realizacji w ciągu jednego dnia. Z planowanych trzech spotkań zrobiło się aż sześć, a w każdym z nich uczestniczyły grupy liczące ponad 20 osób. Gościliśmy więc dzieci z Przedszkola nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy, zawitała do nas młodzież ze Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej, z zajęć korzystały również dzieci wraz z towarzyszącymi im rodzicami lub dziadkami.

W pierwszym tygodniu ferii, uczestnicy robili maski karnawałowe, wykorzystując całą swoją fantazję przy ich ozdabianiu. Okazało się, że dzieci mają tak zaskakujące pomysły i takie poczucie estetyki, że słynne maski weneckie nie były dla nich żadnym wzorem.

Lepienie różnorodnych naczyń i ozdób z gliny zgodnie z najstarszymi, znanymi z archeologicznych wykopalisk, metodami tak się wszystkim spodobało, że projektów na wykorzystanie tego materiału nie było końca. Powstały nie tylko różnego rodzaju, prześliczne naczyńka, ale też gliniane zwierzątka i kwiaty: róże oraz … anturium.

„Zamkowe ferie” bez muzealnego akcentu, nie miałyby racji bytu. W związku z tym, w programie ferii znalazła się bajka, prezentowana przy pomocy, mającego już swoje lata, zapomnianego rzutnika „Ania”. Taki rzutnik to dziś prawdziwy, muzealny okaz. Bajkę „O diable Borucie z Łęczycy”, uzupełniły opowieści „na żywo”. Spotkanie uzupełniło tworzenie przez dzieci własnych wyobrażeń diabła. Wizerunek Boruty przedstawiony został w rysunkach, malowankach i wyklejankach.

Warto dodać, że zajęcia feryjne są bezpłatne, materiały zapewnia Muzeum, zaś wszystkie wykonane prace, dzieci zabierają ze sobą.

Program „Zamkowych ferii” opracował i prowadzi zespół pracowników merytorycznych Muzeum w składzie: Anna Dłużewska – Sobczak, Renata Kaźmierczak, Tomasz Kucharczyk i Patrycja Zasadzka – pomysłodawca akcji).

W kolejnym tygodniu ferii spotykamy się w „ludowy wtorek” (łęczyckie wycinanki), „mozaikową środę” ( inspirowane archeologią zdobienia) oraz „łęczycki piątek” (spacer po mieście z historią w tle).
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.