Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Współpracy Muzeumz Domem Pomocy Społecznej w Łęczycy – ciąg dalszy

Pracownicy merytoryczni Muzeum kontynuują, rozpoczęty w ubiegłym roku, cykl spotkań z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy.
Tematyka dwu ostatnich wizyt, dotyczyła szeroko pojętych tradycji ludowych regionu łęczyckiego.
W marcu, podopieczni DPS mieli okazję wysłuchać kilku, znanych i mniej znanych, legend o diable Borucie, w interpretacji kustosza działu etnograficznego – Anny Dłużewskiej – Sobczak. Opowieści ilustrowane były wybranymi rzeźbami, pochodzącymi z bogatej muzealnej kolekcji demonicznej. Spotkanie dało możliwość bliższego poznania naszych, regionalnych wierzeń ludowych. Przedstawienie zaś i przybliżenie różnorodnych wizerunków Boruty, w które potrafi wcielać się ten sprytny diabeł, pobudziło emocje i wyobraźnię słuchaczy. Jedni na chwilę mogli wrócić do czasów minionych i przywołać wspomnienia z dzieciństwa. Inni odnotowali swój pierwszy „kontakt” z łęczyckim Borutą, najpopularniejszym diabłem w Polsce.
Zbliżające się święta wielkanocne w naturalny sposób wyznaczyły temat kwietniowego spotkania. Okolicznościowa prezentacja przybliżyła zebranym wybrane, tradycyjne zwyczaje, związane ze Świętem Zmartwychwstania oraz przypomniała dawną, łęczycką obyczajowość, towarzyszącą uroczystościom wielkanocnym.
W drugiej części spotkania pensjonariusze, wspólnie z panią Renatą Kaźmierczak z Muzeum oraz panią Małgorzatą Andrzejczak z DPS, przygotowywali świąteczne ozdoby. Praca wymagała sporego zaangażowania, bowiem należało wykonać aż 26 dekoracji z motywami „pisankowymi”. Zawisną na drzwiach pomieszczeń w DPS, wprowadzając prawdziwy, świąteczny nastrój.

Dyrekcji, pracownikom i wszystkim pensjonariuszom DPS życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

Fot. DPS w ŁęczycyMuzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz