Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

„Śpieszmy do Betlejem” – świąteczna wystawa muzealna

Zapraszamy do obejrzenia naszej specjalnej ekspozycji, przygotowanej w recepcyjnej sali zamkowej z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Prezentujemy na niej wybrane szopki, pochodzące z liczącej ponad 40 eksponatów muzealnej kolekcji szopek łęczyckich. Są to prace naszych twórców ludowych: Henryka Abramczyka, Andrzeja Dębowskiego, Jana Rybczyńskiego, Zbigniewa Szczepańskiego i Andrzeja Wojtczaka, które wykonane zostały w latach 1978- 2005.

„Bohaterami" wystawy nie są jednakże oryginalne, niepowtarzalne w swojej urodzie szopki. Najważniejszymi w tej ekspozycji są rzeźbiarskie przedstawienia ludzi, którzy w tę „cichą noc, świętą noc” do szopki zmierzają. Stosownie do tytułu wystawy „Śpieszmy do Betlejem”, idą w zorganizowanych grupach, by tam pokłonić się Nowonarodzonemu. Są więc Trzej Królowie i pasterze, anioły i muzykanci, kobiety i mężczyźni w różnym wieku, matka z dziećmi oraz zwierzęta: woły, osiołki, a nawet tur. Rzecz się dzieje w regionie łęczyckim. Świadczą o tym stroje ludowe, które mają na sobie poszczególne postaci. Wyróżniają się więc czerwono-zielone, pasiaste kiecki i portki, jasne i czarne sukmany, kolorowe zapaski i fartuchy, barwne chustki i białe czepce. Idący, niosąc ze sobą skromne dary, kierują się w stronę „mizernej, cichej, stajenki lichej”. A tam już na lirach i fujarkach grają pasterze i muzykanci, klęczą ludzie i zwierzęta, a w jasnych promieniach, spływają z góry, niebiańskie anioły.

Na wystawie prezentujemy rzeźby: Władysława Baranowskiego, Bolesława Grabskiego, Ignacego Kamińskiego, Stanisława Kopki, Jadwigi Matusiak, Franciszka Marciniaka, Filomeny Robakowskiej, Wiktora Rysio i Zbigniewa Suchińskiego, pochodzące z naszej kolekcji muzealnej.

Wystawę można oglądać od 14 grudnia 2016 do połowy stycznia 2017 r. w dniach i godzinach otwarcia Muzeum.
Zapraszamy serdecznie.Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.