Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

„Zegar co nas tyczy…. Motyw przemijania życia w łęczyckiej rzeźbie ludowej”

17 lutego, w sali recepcyjnej Zamku w Łęczycy, została uroczyście otwarta wystawa pt. „Zegar co nas tyczy…. Motyw przemijania życia w łęczyckiej rzeźbie ludowej”. Kuratorem tej ekspozycji jest Anna Dłużewska – Sobczak, kustosz działu etnograficznego naszego Muzeum, a autorką aranżacji plastycznej – Renata Kaźmierczak. Licznie zgromadzeni na wernisażu goście wysłuchali niezwykle interesującego komentarza autorki wystawy. W imieniu władz Miasta Łęczyca podziękowania złożył pan Sebastian Zaborowski, kierownik wydziału promocji, oświaty, kultury i sportu, który podzielił się również, z punktu widzenia socjologa, swoimi refleksjami na temat zmian wiejskich obyczajów. Wyraził także nadzieję, że wystawę obejrzą liczne grupy szkolne, ze względu na jej wysoką wartość edukacyjną i poznawczą, szczególnie ważną dla obecnego pokolenia dzieci i młodzieży.

Na wystawie obejrzeć można wybrane obiekty z bogatej muzealnej kolekcji rzeźb autorstwa miejscowych artystów ludowych, które łączy tematyka nawiązująca do przebiegu ludzkiego życia. Ukazane ono zostało na tle tradycyjnej obyczajowości dawnej wsi łęczyckiej.
Jak czytamy w katalogu wystawy: „Przemijanie jest nieodłączną cechą naszego istnienia, a upływ czasu dotyczy sprawiedliwie wszystkich ludzi. Obecną w życiu każdego człowieka powtarzającą się okresowość, wyznacza schematyczna kadencja: dzieciństwo – młodość – dojrzałość – starość. W każdym z wymienionych etapów człowiek rozwija się na płaszczyznach biologicznej i psychicznej, doskonali swoje przeobrażenia mentalne i osobowościowe, umacnia więzi społeczne i międzyludzkie. Zachodzące w poszczególnych etapach zmiany są nieuchronne i nieodwracalne.”

Wystawie czynnej do 17 kwietnia bieżącego roku, w dniach i godzinach otwarcia Muzeum, towarzyszy okolicznościowa publikacja do nabycia w kasie.
Zainteresowanym grupom szkolnym Muzeum proponuje specjalne lekcje związane z tematem wystawy. Terminy do uzgodnienia pod nr tel. 24 721 25 43 (kustosz Anna Dłużewska – Sobczak).

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.