Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Warsztaty w DPS w Łęczycy

Muzeum w Łęczycy kontynuuje rozpoczęty w 2016 roku cykl spotkań w Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy. Pracownicy merytoryczni w przystępny i atrakcyjny sposób (prelekcje, prezentacje, warsztaty) dzielą się z pensjonariuszami swoją wiedzą archeologiczną (kustosz Patrycja Zasadzka) i historyczną (kustosz Tomasz Kucharczyk), a także dotyczącą historii sztuki (starszy kustosz Andrzej Borucki) oraz kultury ludowej regionu łęczyckiego (kustosz Anna Dłużewska-Sobczak).

Kwietniowe warsztaty z ręcznego lepienia naczyń glinianych, prowadzone przez panie Patrycję Zasadzką i Renatę Kaźmierczak, spotkały się z dużym zainteresowaniem. Pensjonariusze chętnie zaangażowali się w pracę, poznając przy okazji najstarszą z metod garncarskich. Była to dla nich nie tylko lekcja, lecz również swego rodzaju terapia, angażująca do pracy nie zawsze sprawne dłonie. Własnoręcznie wykonane naczynia sprawiły ich autorom dużą satysfakcję.Jeszcze przed wakacjami pensjonariusze DPS poznali bliżej tradycyjny łęczycki strój ludowy. Wiedzę „teoretyczną” uzyskali dzięki specjalnej prezentacji multimedialnej, natomiast tę „praktyczną” zapewnił im bezpośredni kontakt z eksponatami. Wybrane elementy stroju oraz jego ozdoby i dodatki można było wziąć w rękę, przyjrzeć im się z bliska, a przede wszystkim założyć lub przymierzyć. Panie chętnie wiązały na głowach kolorowe chustki szalinówki, testowały tradycyjne sposoby noszenia chusty kamelowej, zakładały wełniane fartuchy i samodziałowe zapaski naramienne. Dużo radości sprawiło im strojenie się w kwiatowe wianki. Panom natomiast bardzo podobały się ślubne przypinki z kwiatowych bukiecików. Nic więc dziwnego, że pozowanie w „strojach” do pamiątkowych fotografii było dla wszystkich uczestników spotkania dużą frajdą.

Temat pierwszych po przerwie urlopowej warsztatów plastycznych nawiązywał do piękna natury i brzmiał: „Bukietowe drzewka szczęścia”. Pensjonariusze DPS, wykorzystując swoją wyobraźnię i zdolności manualne stworzyli z bibułowych kwiatów oryginalne kompozycje, interpretując tytułowe hasło bardzo indywidualnie. Dzięki temu powstały bajeczne, nierealne, fantazyjnie ozdobione bibułowe drzewka. Można powiedzieć, że w tej feerii kolorów zatrzymana została cząstka barw tegorocznego lata. Będzie się można nimi cieszyć jesienią. Uczestnicy warsztatów starali się wykonać swoje prace samodzielnie, często na przekór różnym dolegliwościom i słabości fizycznej. Niewielkiej tylko pomocy udzieliły im organizatorki spotkania: panie z Muzeum (Anna Dłużewska-Sobczak, Renata Kaźmierczak, Patrycja Zasadzka) oraz pani Małgorzata Andrzejczak z DPS. Pani Małgosiu, bardzo za wszystko dziękujemy!.Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.