Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Dwa dni w średniowiecznej Łęczycy

Po raz osiemnasty starsi i młodsi miłośnicy historii spotkali się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Łęczycy, by stać się świadkami szlachetnych zmagań rycerskich. Tym razem nawiązywały one do 550. rocznicy podpisania II pokoju toruńskiego, kończącego wojnę trzynastoletnią państwa polskiego z zakonem krzyżackim. Tradycyjnie turniej rozpoczął się na Placu Tadeusza Kościuszki Paradą Rajców Miejskich, a następnie różnobarwny korowód przemaszerował na zamek. Tu uroczystego rozpoczęcia dokonał Burmistrz Miasta Łęczyca pan Krzysztof Lipiński. Zmagania turniejowe zaszczycił swoją obecnością również Marszałek Województwa Łódzkiego – pan Witold Stępień.

W ciągu dwóch dni na polu turniejowym zaprezentowały się czeskie i polskie grupy rekonstrukcyjne, dając popisy zręczności, umiejętności i kunsztu rycerskiego.
Jeźdźcy z Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego pod wodzą Karola Burego – kasztelana chorągwi sandomierskiej, wzbudzali podziw publiczności w gonitwach do pierścieni, cięciach mieczem i atakami kopią na saracena. Wyjątkowe emocje towarzyszyły pojedynkom kopijniczym, w których zwyciężył Piotr z Oporowa herbu Sulima – wojewoda łęczycki i sygnatariusz aktu pokoju toruńskiego w 1466 r. W jego rolę wcielił się Maciej Bury. Dowodził on także grupą Zawisza, która wspólnie z czeską grupa Ganancia oraz polskimi Łucznikami Św. Jerzego zaprezentowała barwne widowisko batalistyczne z użyciem husyckiego wozu bojowego, broni palnej, drzewcowej i obuchowej. Do udziału w widowisku zostali zaproszeni najmłodsi widzowie, którzy znakomicie wcielili się w rolę rycerzy i dzielnie stawali do walki wręcz.

Huki wystrzałów, błyski ognia i dymy towarzyszyły kilkukrotnym pokazom w wykonaniu wspomnianych grup Ganancia i Łucznicy Św. Jerzego. Ich członkowie prezentowali różnorodną broń palną z XV i XVI w., m.in. hakownicę, piszczel, arkebuz, kolubrynę i tzw. organki.

W tradycyjnym konkursie łucznictwa historycznego triumfował Łukasz Nawalny, wielokrotny jego zwycięzca i „kolekcjoner” statuetek Srebrnej Brzechwy, głównej nagrody tegoż turnieju. Tuż za nim uplasowali się nagrodzeni drugim i trzecim miejscem: Jerzy Kubiak i Jakub Wesołowski. Warto dodać, iż aż trzech uczestników tegorocznych zmagań turniejowych w ostatniej konkurencji , zwanej „Ocalić króla”, trafiło strzałami w sylwetkę władcy. Zniweczyli tym samym swoje szanse i odpadli z finałowej rozgrywki.

Jak zwykle z dużą sympatią została przyjęta grupa Vancos z Czech, która zabawiała publiczność, z humorem prezentując mistrzowskie umiejętności ptaków drapieżnych. Duże wrażenie wywarł na wszystkich czarny kondor, zwany Smokiem, a także po raz pierwszy pokazywany na turnieju sęp padlinożerca.

Jednak prawdziwe show zrobiła wrocławska Gwardia Gryfa, która jako jedyna w Polsce specjalizuje się we włoskiej sztuce sbandieratori. Grupa zachwyciła wszystkich obecnych niezwykle barwnym i widowiskowym pokazem żonglowania chorągwiami, a także występami bajkowych tancerek i niezwykle sympatycznym kontaktem z publicznością. Tę najmłodszą członkowie Gwardii Gryfa zapraszali do wspólnego żonglowania, natomiast ta nieco starsza świetnie bawiła się na trybunach w rytmie latynoskiej samby.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas tegorocznego turnieju i wytrwali do końca pomimo ulewnego deszczu. Zapraszamy w przyszłym roku!

Organizatorzy:
Muzeum w Łęczycy
Urząd Miejski w Łęczycy
Starostwo Powiatowe w Łęczycy

Sponsorzy:
HTL-STREFA
Hurtownia leków HURTAP SA
PGKIM – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Galeria Sztuki Adi Art.
Producent elementów wentylacyjnych SAW-POL
Salon samochodowy Skoda A.MACHUDERA
WIZET Transport
Producent wag i systemów ważących Wag-Pol Łęczyca
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej PEC Łęczyca
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej NZOZ MEDAR Łęczyca
Centr-Pack - opakowania tekturowe w Piątku
PBM-MARKA w Łęczycy
Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego z siedzibą w Kowalu
Systemy Grzewcze - Augustowski Łęczyca
Restauracja Kargul w Łęczycy
AGRO-FACTORY Bogdan Denarski.

Patroni medialni:
Łódź TVP3
Radio Łódź
Radio Victoria "Między Łodzią a Warszawą"
Dziennik Łódzki
ELE24.net
Moja Łęczyca.


Przemarsz orszaku turniejowego na ZamekTurniej konny - Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski, PolskaŻonglerka chorągwiami - Gwardia Gryfa
Pokazy rycerzy pieszych - Ganancia, CzechyPokaz artyleryjski piechoty burgundzkiej - Łucznicy św. Jerzego, Polska


Pokazy sokolnicze - Vancos, Czechy
Turniej łuczniczy o statuetkę "Srebrnej brzechwy"

Zabawy plebejskie dla publicznościKramy i warsztaty rzemieślnicze
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

> able>