Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

22- 24 kwietnia III Międzynarodowy turniej strzelania na odległość z łuków tradycyjnych Flight.
Łęczyca 2016.

W przedostatni weekend kwietnia Łęczyca stanie się europejskim centrum łucznictwa tradycyjnego. W dniach 23 i 24 kwietnia odbędą się na terenie podłęczyckich łąk (na końcu ulicy Ogrodowej) międzynarodowe zawody w strzelaniu na odległość określane, od dalekiego lotu strzały, mianem Flight. Udział w zawodach zapowiedzieli reprezentanci następujących krajów: Grecja, Turcja, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Węgry, Niemcy i oczywiście duża grupa łuczników z Polski. Mamy już zgłoszonych ponad 30 zawodników zagranicznych i blisko 50 z Polski.

W tym roku odwiedzi nas najlepszy i najbardziej utytułowany zawodnik, wielokrotny rekordzista i mistrz świata Jozsef Monus z Węgier, a także jeden z najsłynniejszych wytwórców łuków tureckich Francesco Alessi z Włoch. Na łęczyckim Zamku przewidziane będą dodatkowe atrakcje dla uczestników i zwiedzających takie jak: wystawy zabytkowych łuków orientalnych z kolekcji Michała Sanczenko i obrazów o tematyce łuczniczej ze zbiorów Olgi i Łukasza Nawalnych, pokazy i nauka strzelania z łuku, wykłady i łucznicze stoiska handlowe. Jeden z wykładów będzie prowadził światowy autorytet i ekspert w dziedzinie historycznych technik strzelania z łuków wschodnich Adam Swoboda. Zobaczymy również pokaz łucznictwa konnego na polu turniejowym przygotowany przez Grupę AMM Archery w skład której wchodzą najlepsi zawodnicy świata Michał Sanczenko i Anna Sokólska. Niezwykła umiejętności Anny Sokólskiej mieliśmy okazję dwukrotnie podziwiać podczas sierpniowych Turniejów Rycerskich na dziedzińcu zamkowym w Łęczycy. Tym razem będzie można zobaczyć jak świetnie radzą sobie łucznicy jadący na koniach w pełnym galopie.

Tegoroczny turniej strzelania na odległość z łuków tradycyjnych (Flight) organizowany jest już po raz trzeci przez pana Łukasza Nawalnego i firmę Camelot z Łodzi, a po raz pierwszy przy współpracy Muzeum w Łęczycy i pod patronatem Burmistrza Miasta Łęczyca. Zdaniem głównego organizatora będzie to największy tego typu turniej w Europie w historii współczesnego łucznictwa tradycyjnego.

Pan Łukasz Nawalny, który jest nie tylko utytułowanym w świecie sportowcem, ale również wytwórcą łuków i znawcą tradycyjnego łucznictwa, powiedział:
„Trzy lata temu jako jedni z pierwszych w Europie podjęliśmy się organizacji turnieju łucznictwa flight. Ten rodzaj łucznictwa polegający na oddaniu jak najdalszego strzału z łuku ma wielowiekową tradycję, a obecnie bardzo zyskuje na popularności. Pierwsze wzmianki o tego typu zawodach sięgają starożytnej Grecji. Według starożytnych manuskryptów niepokonanym mistrzem był Anaksagoras, Grek, który w IV w. p.n.e. strzelił z łuku na odległość 521,7 metra. W późniejszym okresie podobne zawody urządzane były w imperium mongolskim. Bratanek Czyngis Khana miał oddać strzał na odległość blisko 700 metrów. Strzelano również na wyspach brytyjskich w czasach kiedy długi łuk angielski longbow panował na polach bitew średniowiecznej Europy. Okres szczytowy rozwoju łucznictwa flight przypada na panowanie imperium osmańskiego. Turcy wyspecjalizowali się w strzelaniu na odległość i do nich należą udokumentowane rekordy z dawnych czasów. Legendarnym zawodnikiem był Toz Koporan Iskander - łucznik, któremu na pamiątkę strzału z łuku na odległość 1281,5 kroku (909 metrów) na Ok-majdan (Plac Strzał) w pobliżu Konstantynopola w Stambule zostały postawione kolumny Toz-Koporana, a jedna z ulic Stambułu została nazwana jego imieniem. W tym roku będziemy świadkami wskrzeszenia wielowiekowej tradycji. Po raz pierwszy w historii współczesnego łucznictwa będą rywalizować na jednym turnieju reprezentanci tak wielu krajów. W ciągu trzech lat nasz turniej rozwinął się w niezwykły sposób i jesteśmy pewni że będzie się rozwijał dalej. Mam nadzieję że przy współpracy z Zamkiem Królewskim i miastem Łęczyca.”

Szczegółowy program Międzynarodowego turnieju łucznictwa tradycyjnego Flight – Łęczyca 2016 już niebawem.


Anna Sokólska Łęczyca 2014


Borzewisko Flight 2015

Borzewisko II Turniej Flight 2015


Olga Świderska Nawalny Łęczyca 2014

Sanczenko MichałPOWIĘKSZ PLAN >>


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.