Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Z kolekcji Jadwigi Grodzkiej do muzealnych zbiorów

Do zbiorów działu etnograficznego Muzeum w Łęczycy trafiły, w ostatnim czasie, cenne eksponaty. To 14 rzeźb autorstwa znanych, nieżyjących już łęczyckich twórców ludowych: Bolesława Grabskiego(1910 - 2005) z Leśmierza, Ignacego Kamińskiego (1883 - 1974) z Oraczewa i Filomeny Robakowskiej (1902 - 1981) z Witoni. Figury wykonane zostały latach 60. 70. i 80. XX wieku. Wszystkie utrzymane są w typowej dla każdego z autorów stylistyce rzeźbiarskiej oraz reprezentują ich indywidualny krąg zainteresowań tematycznych. Twórczość Bolesława Grabskiego koncentruje się wokół problemów, związanych z kobietą, macierzyństwem i rodziną. W niezwykle bogatym dorobku Ignacego Kamińskiego dominuje tematyka, mająca swe źródła w łęczyckiej przeszłości, tradycjach i wierzeniach. Prace Filomeny Robakowskiej w dużej części odwołują się do faktów historycznych i zdarzeń z czasów minionych.

Zbiór, który udało się nam pozyskać, należy uznać za niezwykle ważny z kilku co najmniej powodów. 1. Wymienieni wyżej autorzy to artyści z ogromnym dorobkiem twórczym, znani i wielokrotnie nagradzani, zajmujący znaczące pozycje w polskiej sztuce ludowej. Wszyscy rozpoczynali swą działalność w połowie lat 50. XX wieku, tworząc „pierwszą generację” łęczyckich rzeźbiarzy ludowych. Ich nazwiska pojawiają się w specjalistycznej literaturze zawsze, kiedy fachowcy i znawcy tematu piszą o ”łęczyckim ośrodku rzeźbiarskim”.

- Ignacy Kamiński z racji niezwykłej prostoty i szczerości swych prac, uważany jest za jednego z najbardziej oryginalnych polskich artystów ludowych. Zasłużył na miano „ojca rzeźby łęczyckiej”. Był prekursorem rzeźbiarstwa ludowego w naszym regionie. W swoich pracach podejmował tematykę, nieobecną wcześniej w rzeźbie ludowej. Zachęcił do uprawiania sztuki ludowej wielu innych, cenionych później regionalnych twórców.

- Filomena Robakowska, swego czasu jedyna rzeźbiarka w naszym regionie, także jedna z niewielu w Polsce. Klasyczna twórczyni ludowa, świadoma realizatorka własnej, indywidualnej stylistyki rzeźbiarskiej. Wychowała godne następczynie - dziś rzeźbią jej córka i wnuczka.

- Całe długie życie Bolesława Grabskiego wypełniało drewno (z zawodu był kołodziejem). W twórczości rzeźbiarskiej był wierny jednej zasadzie: nigdy swoich rzeźb nie malował, pozostawiał je w naturalnym kolorze drewna. Uważał, że prawdziwa sztuka polega na tym, by wszystkie szczegóły i detale figury wyrzeźbić, bez względu na to czy jest ona wykonana z miękkiego kawałka lipy, czy też z twardego klocka czarnego dębu.

Rzeźby Ignacego Kamińskiego, Filomeny Robakowskiej i Bolesława Grabskiego znajdują się w polskich muzeach etnograficznych oraz w kolekcjach prywatnych: rodzimych i zagranicznych. Jednak największe ich zbiory posiada Muzeum łęczyckie, które gromadząc wszystkie egzemplifikacje regionalnej twórczości ludowej, jest w tej dziedzinie „monopolistą”. Prace tych rzeźbiarzy znalazły więc najlepszą lokalizację. Muzealne zbiory twórczości artystów zmarłych uważane są za zespoły zamknięte. Każdą okazję, która może zmienić ten stan, winno się wykorzystać.

Pozyskane przez Muzeum w Łęczycy rzeźby pochodzą z prywatnej kolekcji Jadwigi Grodzkiej (1905 - 1990), pierwszej kierowniczki placówki i organizatorki m.in. muzealnego działu etnograficznego. W połowie 1990 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią, właścicielka postanowiła sprzedać część swoich zbiorów. W posiadaniu naszego Muzeum znalazło się wtedy 5 figur autorstwa Ignacego Kamińskiego. Teraz podobnie postąpił syn Jadwigi Grodzkiej – Zbigniew. Dzięki Jego decyzji eksponaty znalazły się w jednym miejscu, a kolekcja nie uległa rozproszeniu.
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.