Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Noc w łęczyckim muzeum

Za nami kolejna Noc Muzeów. Tegoroczną zorganizowaliśmy pod hasłem sensacji, tajemnic i zagadek.

Tematyka spodobała się naszym gościom o czym świadczyły pozytywne reakcje tych wszystkich, którzy w sobotni wieczór zdecydowali się odwiedzić łęczycki zamek. Byli to nie tylko mieszkańcy naszego miasta i powiatu, ale także przyjezdni z województw łódzkiego, wielkopolskiego, a nawet z samej stolicy. Program nocy był niezwykle różnorodny i było w czym wybierać.

Nasz stały gość i przyjaciel Bohdan Kowalczyk jak zwykle dystyngowanie i z gracją czarował słuchaczy, opowiadając fascynująco m.in. o: zakazanej archeologii, trójkącie bermudzkim, Ufo, rydwanach bogów, całunie turyńskim czy też miejscach mocy w Polsce i energii wokół Nas. Wykład p. Kowalczyka był tak zajmujący, że niektórzy z gości Nocy poprzestali wyłącznie na spotkaniu z tym intrygującym prelegentem.

Pracownicy merytoryczni Muzeum nie byli gorsi, prezentując opowieści o rzeczach, miejscach i zdarzeniach niecodziennych związanych z naszym miastem i regionem. Potwierdzone archiwaliami czy badaniami terenowymi, odnosiły się do faktów historycznych i dawnych wierzeń ludowych.

I tak Patrycja Zasadzka – kustosz działu archeologicznego opowiadała o cudownym źródełku i zapadniętym kościele, które znajdowały się na terenie starej Łęczycy (Antiqua Civitas), czyli dzisiejszego osiedla Waliszew.

Tomasz Kucharczyk – kustosz działu historycznego dzielił się ze zwiedzającymi informacjami, dotyczącymi wystawy czasowej łuków wschodnich oraz opowiadał o mało znanym eksponacie z łęczyckiego klasztoru O.O. Bernardynów, czyli kryształowej trumience z ciałem dziecka.

Anna Dłużewska- Sobczak – kustosz działu etnograficznego zapraszała na wędrówkę do miejsc nawiedzanych przez różnego rodzaju istoty nadzmysłowe, obecne w ludowych wierzeniach naszego regionu, Wspomagała się przy tym mapą przygotowaną specjalnie na tę okazję przez Renatę Kaźmierczak – muzealnego plastyka.

Ogromne emocje budziło wśród zwiedzających wejście na wieżę. Przygotowane tam atrakcje i niespodzianki wywoływały prawdziwe emocje i dreszcze. Ich potwierdzeniem były okrzyki przerażenia ale i zachwytu nad końcowym efektem. Autorem specjalnej aranżacji plastycznej i dźwiękowej oraz rekwizytów był Andrzej Borucki – dyrektor i kustosz działu artystycznego, który wszystkim zainteresowanym opowiadał m.in. o doktorze Frankensteinie i zaginionej staurotece. Ogromną frajdę sprawiła gra Pozory mylą skierowana do uważnych i spostrzegawczych zwiedzających. Polegała na odnalezieniu przedmiotów, które w sposób ewidentny nie pasowały do ekspozycji muzealnych. Trzeba przyznać iż nasi goście nie mieli żadnych problemów z ich identyfikacją za co nagradzani byli słodkimi upominkami.

Do zobaczenia za rok na kolejnej Nocy Muzeów!


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.