Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!


Informacja o uroczystości wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka,
Archikolegiata w Tumie pod Łęczycą, piątek 3 czerwca 2016 godz. 18:00

W roku 2014 na Zamku Królewskim w Łęczycy przedstawiciele: Oddziału Polskiego The Explorers Club, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Gminy Miejskiej Łęczyca oraz Starostwa Powiatu Łęczyckiego powołali Kapitułę Nagrody im. Benedykta Polaka, zakonnika – franciszkanina, który wraz z włoskim zakonnikiem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245 – 1247 odbył misję poselską do chana Mongołów. Wysłannicy ci przekazali Europejczykom pierwszy, szczegółowy opis Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo. Warto podkreślić, że o sukcesie poselstwa zadecydowała w dużym stopniu pomoc księcia Konrada Mazowieckiego i gości przebywających na jego dworze w Łęczycy.

Nagroda przyznawana jest dorocznie dwóm osobom: obywatelowi polskiemu oraz obcokrajowcowi, zasłużonemu we współpracy z badaczami polskimi, za ich wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na Ziemi, w morzu, w powietrzu i kosmosie. Pragniemy w ten sposób promować polskie dokonania eksploracyjne oraz przypominać, poprzez osobę Patrona Nagrody, historyczne znaczenie jakie kraj nasz odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych.Pierwsza edycja Nagrody miała miejsce w roku 2015 r., a jej laureatami zostali Profesor Maria Krzysztof Byrski, wybitny znawca i propagator kultury indyjskiej oraz Profesor Nikolai Grube, niemiecki badacz kultur prekolumbijskich, promotor niemiecko- polskich badań nad kulturą Majów. Ponadto Kapituła przyznała wyróżnienie honorowe Panu Aleksandrowi Ludwikowi Dobie, znanemu polskiemu podróżnikowi.

Laureatami tegorocznej, drugiej edycji nagrody zostali:
- prof. Charles Robert O'Dell, światowej sławy astronom i astrofizyk z USA, badacz mgławicy Oriona, zaangażowany w wieloletnią współpracę z polskimi naukowcami (m.in. sfinansowanie budowy Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie)
- ks. prof. Piotr Nawrot SVD, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, znakomity muzykolog działający w Boliwii, odkrywca i propagator barokowej muzyki z jezuickich misji w Ameryce Łacińskiej. Dokonania ks. prof. Nawrota są znane i cenione na całym Świecie, jednym z tego przejawów jest nagroda za prace realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansowej i Barokowej w Ameryce ( Misiones de Chiquitos w Boliwii) wręczona mu 7 marca 2013 w Madrycie przez Królową Zofię.

Ponadto Kapituła przyznała dwa Wyróżnienia honorowe: Kapitanowi Piotrowi Kuźniarowi, wybitnemu żeglarzowi polarnemu, dowódcy jachtu „Selma” i Panu Krzysztofowi Starnawskiemu, rekordziście w nurkowaniu i eksploratorowi jaskiń.

W ramach uroczystości, oprócz laudacji i wystąpień Laureatów, odbędzie się koncert utworów baroku misyjnego w wykonaniu chóru kameralnego Flaminae. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, zaproszeni goście udadzą się do Zamku Królewskiego w Łęczycy na przyjęcie na cześć Laureatów.


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.